Fumigace příprava, podmínky - první část

Chceme li dnes včelařit, chovat oddělky nebo matky, musíme dbát také na zdravotní stav včelstev. A to ať se nám to líbí, nebo ne.

Dnes je fumigace jeden ze základních a ověřených způsobů ošetřování včelstev.  Varroáza má doprovodné nemoci, které snadno způsobí, že můžeme skončit se včelařením a proto je nutné účinně pracovat s touto stálou hrozbou. Mnoho včelařských velmocí nám závidí, co jsme dosáhli za uplynulých 40 let v boji s varroázou. Není jiný včelařský "stát" který tak se tak dlouho efektivně a účinně dokázal bránit roztoči Varroa a tím i "doprovodným nemocem".

Jako včelař, který nabízí oddělky a včelaří už 40 let vidím dnes častou “hrozbu” v mnohých začátečnících, lidech, kteří nechtějí používat “tvrdou chemii” aniž by opravdu věděli o co se jedná, jaké je množství účinné látky které se dostává do včelstev na rozdíl od zahraničních přípravků. Bohužel i někteří včelaři, kteří měli podobné smýšlení a nedostatečné znalosti přišli najednou i o 100 včelstev.

Dodržujme proto prosím základy metodiky a použití léků v období pro které jsou určeny. Má to svůj význam. Potom máme šanci chovat oddělky, včelařit a získávat med další roky.

 

 

Vytvořeno redakčním systémem ARA | Webmaster František Prokop | Copyright © 2020 Pavel Konečný, All rights reserved