Jarní prohlídka - nátěr plodu a přesun zásobních plástů. NEZEBRUJEME

Jarní prohlídka 16. března 2022

 Většina zásad a postupů které zde uvidíte (na videu) můžete použít každý rok na jaře.

Letos tj rok 2022 je přechod do jara docela studený. Ráno jsou mrazíky a proto při prvních prohlídkách vidíme, že není moc zavíčkovaného plodu. v průměru na 2-4 plástech na rámkové míře 445 x 159 (2/3 Langstroth). Celková plocha zavíčkovaného plodu je v průměru 4-8 dm čtverečních. Kdo měl při vyšetření varroázy více než 3 roztoče na včelstvo, musí provést nátěr plodu léčivem M1 Aer s účinnou látkou pyrethroid fluvalinát.

Zásah, který provádíme je přesun plných zásobních plástů k plodu, aby včely při ochlazení nemusely pro zásoby chodit daleko.

Často se setkáváme s pojmem ZEBROVÁNÍ. Nevím odkud tento vznikl , ale mnozí včelaři jej vůbec nechápou a přistupují k němu špatně. Zebrování je, když plodové plásty prokládáme prázdnými soušemi k zakladení, nebo chceme li včelstvo z různých důvodů "podrazit" a rozšířit mezistěnami. Příklad je, že jsme víkendoví včelaři a máme včely ve vyšší nadmořské výšce. Očekávaná snůška je v poslední třetině května, proto nechceme, aby včely šly do síly hned v začátku května, protože by se nám mohly vyrojit. Někteří včelaři proto přidávají nástavek mezistěn tak, že prokládají plod, mezistěna, plod. mezistěna.

Za vhodných teplotních podmínek včely mezistěny rychle vystaví, matka začne do vystavěných mezistěn klást, ale není pochyb o tom, že jsme včely podrazili. Jen nám neřeknou kolik energie a námahy je stálo tuto situaci zvládnout. BOHUŽEL někteří včelaři prokládají plodové plásty prázdnými soušemi v únoru, březnu, kdy teplotní podmínky jsou velmi kolísavé a proto dochází k zachlazení plodu, oslabení včelstva, ale včely to v naprosté většině případů přežijí a postupně se rozvíjejí. Kdyby nás ale mohly někdy nakopnout za to, co jim děláme, tak by se někteří včelaři opravdu divili.

 

 

Vytvořeno redakčním systémem ARA | Webmaster František Prokop | Copyright © 2020 Pavel Konečný, All rights reserved