Opylování – hlavní poslání včely medonosné

Zahrádkáři, kteří mají zájem o úrodu ovoce a různých bobulí (angrešt, rybízy apod.) často mají zájem, aby se objevily včelky na květech v zahradách, protože to znamená lepší úrodu. Je to vůbec pravda? 

ANO. Důvodem je, že ovocné stromy, peckoviny apod. jsou tzv. hmyzosnubné. To znamená, že ke svému opylení potřebují nějaký hmyz. A v tom je na jaře kámen úrazu. 

Čmeláci, mouchy, vosy, motýli a různý jiný hmyz totiž přezimují v jednotlivcích a teprve na jaře vytvářejí „rodiny, kolonie, hnízda apod.“ a zvyšují své počty. Jenže právě na jaře, když kvete angrešt, třešně nebo třeba broskvoně chceme mít opylené květy a potřebujeme dostatek opylovatelů květů. A to jsou právě včely, které v tomto období opylují více než 80% všech květů, protože přečkají zimu v tisících jednotlivců na jeden úl. 

Zimu přežije cca 15.000 včel a jedna matka, která je základem celého včelstva. Včelí společenství se rozvíjí i za špatného počasí kdy jiný hmyz moc nelétá a jakmile přijde pěkné počasí tak včely vyletují v tisících, aby do úlu donesly vodu, pyl (říká se mu včelí chleba) a nektar (zdroj energie), který přetvářejí na med. To všechno potřebují pro svůj rozvoj a včelařům (když se o své včelky dobře starají) zůstane ve finále nějaký med. 

Jak to vlastně včely dělají, že „cíleně“ opylují květy. Ve skutečnosti to příroda udělala tak, že je opylují jakoby „náhodou“. Včely jsou totiž velmi, velmi chlupaté, a když se snaží dostat k nektaru a nasát jej nabalují na svůj kožíšek pylová zrna, která přenášejí na blizny v květech. Včela je “floro konstantní“ což znamená, že když při letu za potravou navštíví nejdříve květy hrušně, tak celou dobu navštěvuje jen květy hrušně a ne jabloně (na rozdíl od čmeláků) a to je velká výhoda pro opylování květů. Ale protože včely ví, že pyl musí donést i do úlu, jazýčkem nasliní přední nožičky, otírají se, zvlhčují chloupky, pyl stírají a postupně jej upevňují na třetí pár nohou. Vznikají tzv. košíčky pylu, které mají různou barvu v závislosti na typu pylu, který donášejí do úlu. 

Jen pro představu je spočítáno, že v závislosti na velikosti včelstva včely spotřebují cca 30 kg pylu a přibližně 80 kg medu pro svůj rozvoj. A protože na “výrobu“ 1 kg medu včely musí navštívit přibližně 2-3 miliony květů, tak za sezónu navštíví jedno včelstvo mnohem více než 100 miliónů různých květů. Proto jsou včely neocenitelným pomocníkem v zahrádkách, když chceme mít pěknou úrodu.

 

 

Vytvořeno redakčním systémem ARA | Webmaster František Prokop | Copyright © 2020 Pavel Konečný, All rights reserved