Ošetření proti varroáze v předjaří

Koncem druhého týdne v březnu provedu ošetření u kamaráda a zároveň vložím video z ošetření na web. Je nutné sledovat výsledky spadu jak u oddělků, tak u regulérních včelstev. Letos jsem byl velmi spokojen, protože vyšetření včelstev na varroázu na mých stanovištích dopadla tak, jak jsem doufal a spady jsou pod jedním roztočem na včelstvo.

Bez ohledu na to, zda se jedná o oddělky nebo včelstva je statistika neúprosná

1.V průběhu měsíce za který spad sbíráme spadne cca  10% roztočů. To znamená, že když jeden spadl, v úle jich pravděpodobně 9 zůstává.

2.Protože se roztoči množí exponenciální řadou (dvojnásobek za 14 dnů), tak to znamená, že z jednoho roztoče z konce února jich máme koncem června v úle přibližně 300 a to bez toho, že by si včely donesly dalšího.

3.Proto je více než nutné udělat dobře ošetření v předjaří.

Mají li včelaři v průměru 3 a více roztočů na včelstvo, pak je něco špatně. Buď je v jejich okolí silná nákaza a včely se mohly se nakazit reinvazí z okolí (i když provedli všechny potřebné zásahy na podzim), nebo něco z neznalosti zanedbali.

Důležité ovšem je nepitvat se v tom PROČ máme vysoké stavy roztočů, ale hlavně provést potřebné kroky k  ozdravění včelstev, usmrtit roztoče  a poučit se do dalšího včelařského roku.

Jak provést ošetření? Ukázka je ze stanoviště, kde má včelař 5 včelstev s průměrný spad byl 3,4 roztoče na včelstvo.

Postup ošetření, potřebné kroky.

Přípravek M1 Aer

Krok 1. Připravíme si roztok, kterým budeme potírat víčka plodových buněk.  Použijeme přípravek M1 Aer.

Dávkování: 5 kapek tohoto přípravku nakapeme do 50 ml (0,5 dl) pitné vody. Roztok pořádně rozmícháme dřívkem.

Lahvičky Varidolu

Krok 2. Pro natírání můžeme použít malý štěteček, ale dle mých zkušeností je nejvhodnější připravit si molitanovou kostku o rozměru cca 2 x 3 x 5 cm, kterou připevníme k hrubé špejli. D

ůvodem je, že z molitanové kostky připevněné ke špejli dobře vymáčkneme přebytečný roztok zpět do sklenice, ale přitom ho tam zůstane tolik, abychom mohli pohodlně natírat víčka plodu (nutno odzkoušet). Na víčkách plodových buněk ulpívají malé kapičky roztoku vody s účinnou látkou. Natíráme pouze plod, nikoliv včely.

Krok 3. Ve stejném dni nesmíme zapomenout po natření plodu provést fumigaci přípravkem Varidol, tak jak jsme zvyklí z podzimních ošetření to znamená 2 kapky na jeden obsazený nástavek včel. Pro představu to znamená, že plástová plocha 2 nástavků 39 x 24 je stejná jako u 3 nástavků 2/3 Langstrothu. 

Balení Varidolu

Proč tento postup?

Nátěrem plodu uděláme z víček buněk tzv. „dlouhodobý nosič“ s účinnou látkou Tau-fluvalinatem, která usmrcuje roztoče postupně vylézající ze zavíčkovaných buněk. Zároveň zabijeme živé roztoče v úle pomocí Varidolu, kde je účinná látka Amitraz.

Toto ošetření se provádí do ½ dubna, ALE max. plocha plodu, která se může natírat je 10dm2. Pokud je plodu více, měl by se plod odstranit. Když z jakýchkoliv důvodů nejsme schopni toto ošetření udělat, je NUTNÉ provést ošetření pomocí kyseliny šťavelové, nebo kyseliny mravenčí. O těchto ošetřeních budu hovořit v dalších článcích.

 

 

Vytvořeno redakčním systémem ARA | Webmaster František Prokop | Copyright © 2020 Pavel Konečný, All rights reserved