Parafinování úlů je cesta k zdravým včelstvům

Proč je dobré parafinovat úly?

Vzhledem k vysoké teplotě parafinu jsou nástavky dezinfikovány teplem – ošetření provádíme při teplotě parafínu mezi 140-160°C. Horký parafín totiž nasákne do hloubky cca 3-5 mm, kde ničí choroboplodné zárodky nemocí a to je opravdu dobré! Když dodržíme teplotu nejméně 140°Celsia po dobu 5 minut, ničíme také spóry moru včelího plodu. 

Ošetření nástavků horkým parafinem je dobrá cesta k ochraně úlů před povětrnostními vlivy. Tím pádem nemusíme stále natírat úly a zabijeme 2 mouchy jednou ranou. Ochrana nástavků a zároveň dezinfekce úlů.

Ošetření nástavků a den úlů je vhodná operace především pro všechny včelaře, kteří prodávají oddělky. Především tito včelaři musí dělat maximum, aby měli včelstva zdravá, aby mohli prodávat silné oddělky, které jsou zdravé a bez nemocí.  Jsem přesvědčen, že tento úkon má pozitivní vliv na zdravotní stav včelstev a tím pádem i na dobré výnosy medu.

Vysoká teplota při ošetřování nástavků po dobu 5-7 minut pomáhá dezinfikovat úly. Nevýhodou je, že toto ošetření lze použít jen pro tenkostěnné úly. 

Podívejte se na video a fotky 

 

 

Vytvořeno redakčním systémem ARA | Webmaster František Prokop | Copyright © 2020 Pavel Konečný, All rights reserved