Přežijí včely zimu 2018? Dnes je 29. března

Letošní zima je dle mého odhadu jedna z nejdelších jakou pamatuji a to už včelařím více než 40 let. Co je největším problémem?

Jarní prolet a rozvoj včelstev

Máme za sebou prakticky 3 měsíce roku 2018 a za tu dobu včely měly možnost proletět se pouze 3-4 dny v období mezi 9-11. březnem. Prolet byl "požehnáním", včely ho opravdu potřebovaly. Přinášely spoustu pylu. Potom se znova ochladilo, přišly mrazy a včely se rozhodně nerozvíjí tak, jak bychom si přáli. A předpověď počasí na dalších 14 dnů do poloviny dubna není nic moc. Kdo stihl udělat bleskové kontroly super, kdo ne, dostane se do včelstev nejdříve v polovině dubna. ALE pokud včely měly dostatek zásob, ničemu to nevadí.

Výhodou silných a dobře nakrmených včelstev, (na zimu jim zůstalo cca 20 kg zásob) je, že se budou docela dobře rozvíjet i v tomto počasí.  Plod je v současné době na 3-4 plástech a postupně se líhnou nějaké nové včelky. 10. března to vypadalo, že se vše krásně rozjede, ale o týden později okolo 17. března  přišly mrazy mínus 6-7 stupňů, včely se stáhly a bylo po dynamickém rozjezdu. Přesto silné včelstva budou bezproblémové.

Úhyny včelstev

Myslím, že budou především dvojího rázu. 

1) slabá včelstva (dokonce i když byla dobře zakrmená) v zimních měsících nedokázaly nebo nedokážou přejít na další plásty na kterých jsou zásoby a tak umřou hlady i když na vedlejších plástech bude dostatek zásob

2) Včelstva, která nebyla dostatečně zakrmená (neměla dostatek zásob)nepřežijí, protože letos potřebují  více zásob, než obvykle. 

3) Včelstva, která začala plodovat, zůstanou na plodu a nemusí se  přesunout za zásobami i přesto, že je budou mít. Mohou uhynout také.

Včelstva uhynulá hlady poznáme tak, že včely jsou hlavami zalezlé v buňkách a koukají jim jenom zadečky. Viz fotky:

Včely uhynulé hladem

Včely uhynulé hladem

Možná náprava (je to jen záchrana)

I když budou včelstva silná, díky počasí v letošním roce včely nemohou vyletět a donést si nektar pro svo potřebu. Těch bude opravdu škoda. Včelaři mají šanci jim pomoci (jedná se jen o záchranu a vícepráci) tím, že jim přidají nejlépe med - přikládám pár fotografií. V klasické sklenici na med - 720 ml necháme cca 750-800 g medu, přidáme 150 ml vody, protřepeme a vlejeme do mikroténového sáčku. Sáček zavážeme na uzel, položíme na loučky, proíchneme na 3-5 místech jehlou nebo tenkým drátkem. Přikryjeme tenkou igelitovou fólií a dáme stříšku (nebo další nástavek) tak, abychom netlačili na sáček s roztokem medu a vody. Včely aktivně odebírají koncentrovaný roztok, nemusejí ho zpracovávat a ukádají ho přímo k místu, kam jej potřebují.  Můžeme tak zachránit včely, ale je to práce navíc. Vyplatí se mít silná, dobře zakrmená včelstva.

Mikroténový sáček s medem
Drátek na propíchnutí sáčku
Mikroténový sáček s medem a včely

Existuje způsob jak zamezit úhynům?

Zamezit úhynům obecně nelze, ale 80% úhynů je vina včelaře. Nedostatečně nakrmená včelstva, nebo špatně zabezpečená proti myším a rejskům kteří si v úlech udělali svoje "velitelské stanoviště" a rušily včely celou zimu takovým způsobem, že včelstvo zesláblo a můžeme o něj přijít.

 

 

Vytvořeno redakčním systémem ARA | Webmaster František Prokop | Copyright © 2020 Pavel Konečný, All rights reserved