První jarní prohlídky včelstev
Nejdříve záznam semináře
Kdy provádět první prohlídku?
Nejvhodnější je po proletu včel, kdy si včely vyprázdní výkalový vak, do kterého odkládaly zbytkové látky při trávení medu. Však taky výkalový vak pojme až 50% váhy včely. Prolet včel bývá opravdu v různou dobu, letos tj. 2021 se včely poprvé proletěly až mezi 14 – 20 únorem. V následujícím týdnu se teploty vyšplhaly k 12 – 16°C a tak mnozí včelaři prováděli prohlídky. To se týkalo i mojí maličkosti
Co mne při kontrole včelstev a oddělků zajímalo
- Množství zásob, aby přezimované včely neuhynuly hlady a dobře se rozvíjely
- Klidné chování včelstev, značící, že jsou v pořádku.
- Pohled mezi plásty, jestli plodují (na vytahování plástů je ještě brzo)
- Odstranění přebytečných, prázdných nástavků bez včel – silné včelstva by měly zůstat na 3 nástavcích 2/3 Langstrothu, nebo 2 nástavcích 39 x 24 (10-11 plástů)
- Pokud uvidíme plesnivé plásty, ven s nimi a můžeme je nahradit stavebními rámky, nebo rámky s páskem mezisteny
- Většina včelařů má nástavkové úly, proto je dobré vyměnit nebo alespoň vyčistit dno úlu
Nejčastější dotazy včelařů kteří mi volají v tomto období jsou
- Jestli mají včely přikrmovat? Pokud byly dobře zakrmeny v podletí, není potřeba. Dodáváním zásob napravujeme chyby z podletí. V přírodě to taky nikdo nedělal, a proto přežily ty nejsilnější.
- Co s varroázou? Ano, pokud má včelař v průměru 3 a více roztočů na včelstvo, je nutno udělat ošetření formou fumigace a ve stejný den i nátěr plodu prostředkem k tomu určeným. Nátěr se provádí do 10 dm2
- Jak je to s dodáváním vody přímo do úlu? Jestli má někdo včely rovnou u svého domu, je schopen to zajisti. Denně měnit sklenici 2-3 deci vody s prosakovacím víčkem – stačí “podněcovací” víčko.
Metodika SVS pro rok 2021
Rozhodně doporučuji KAŽDÉMU včelaři, aby si přečetl časopis Včelařství č. 2 a č. 3 pojednávající o přesunu včelstev, vyšetření včelího moru, a pod. Velký problém je to pro chovatele matek a oddělků. Bohužel z mého pohledu bylo vydáno něco, co bude mít negativní vliv na naše včelaření a ani ČSV se nepodařilo změnit stanovisko SVS. Proto prosím reagujte, pište na SVS, na ministerstvo zemědělství a pod. Třeba se někdo vzpamatuje. Je neuvěřitelné co úřední šiml vymyslí.