Zpracování a vyváření vosku 2. část
Pokud chceme chovat včelstva, vytvářet oddělky a hlavně mít včelstva zdravá, je obnova díla a vyváření vosku nedílnou součástí naší včelařské práce.
V 1. části jsme si ukázali, jak rozvařit vosk v kotli, jak vypadá rozvařená směs a hlavně co s ní máme udělat.
Nejlepší, způsob zpracování rozvařené směsi košilek, vosku, nečistot a vody je odstředění v odstředivce. Dříve jsem používal tzv. vařák na vosk s lisem, kde se postupně utahoval šroub a vosk se lisoval. Je to cesta pro těžbu menšího množství vosku a pro někoho, kdo má dostatek času se touhle činností "bavit".
Po odstředění (nebo po vylisování vosku) máme vosk v nádobách kde vyplaval nahoru, ztuhnul a na spodní straně voskového koláče se usadily nečistoty. Kbelíky, nebo nádoby překlopíme, vodu vylijeme a voskový koláč dostaneme z kbelíku. Spodní stranu "koláče"očistíme až na vosk aby při výkupu byla co nejmenší srážka na nečistoty ve vosku.
Čistý vosk (mezistěny) je nutností pro dobrý zdravotní stav včelstev, tvorbu oddělků a obnovu díla. Když přijdete k včelaři, uděláte prohlídku dvou včelstev a dle stavu plástů si hned uděláte docela dobrou představu o úrovni jeho včelaření.